![](https://virginradio.ro/wp-content/uploads/2017/09/animatii-virgin-radio-200x100.jpg)
Dacă ai încercat vreodată să îi explici unui prieten străin expresiile pe care le folosim noi românii, știi foarte bine că majoritatea n-au nicun sens traduse din română în engleză. Așa că te apuci să explici sensul, însă nici asta nu e o misiune foarte ușoară.
Asta a realizat și un utilizator român de internet (MariusBC) care s-a gândit până la urmă să-și folosească priceprerea și să le ilustreze pe cele mai populare.
I-a ieșit? Asta decideți voi.
Dus cu pluta
Frecție la picior de lemn
Î-a sărit muștarul
Ca porcul în cucuruz
Taie frunze la câini