Drumuri blocate în centrul țării în urma ninsorilor. Traficul, complet restricționat pe DN73A, între Râșnov și Predeal

CoolNews, NEWS
share

Este iarnă în centrul țării. Ninsorile s-au întors în forță și au creat probleme pe mai multe drumuri naționale. Traficul este complet restricționat între Râșnov și Predeal pe DN73A, din cauza arborilor căzuți, scrie europafm.ro.

Ninge încontinuu încă de azi-noapte în Brașov și Covasna. Drumarii au acționat cu zeci de utilaje și au împrăștiat peste 260 de tone de material antiderapant pe șoselele naționale. Chiar și așa, este strat de câțiva centimetri pe drumul național 1  și pe DN 73.

Sub greutatea zăpezii proaspăt depuse, mai mulți arbori s-au rupt și au blocat porțiuni de drum. Pentru îndepărtarea crengilor se intervine pe DN 73, Brașov-Bran, DN 73A, Predeal-Râșnov, precum și pe drumul național 1 E, Brașov -Poiana Brașov.

sursa foto: Shutterstock
Articole similare

Cod galben de ger în 11 județe și București – Temperaturile scad până la -14 grade

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis un cod galben de ger pentru 11 județe și munici...

[BREAKFAST] „Zăpada falsă” – un mit demontat de știință

Românii au găsit un nou subiect de controversă pe rețelele sociale: zăpada care „nu se topește” atun...

[BREAKFAST] Chinezii au încercat să creeze iarna perfectă… cu bumbac și baloane de săpun

În timp ce în România iarna și-a intrat serios în drepturi, în China, lucrurile stau cu totul diferi...