Confidenţialitate

Care este programul meciurilor EURO 2020

NEWS
share

Cu un an întârziere, din cauza pandemiei de coronavirus, Campionatului European de fotbal – EURO 2020 – va debuta vineri, de la ora 22.00 (ora României), cu meciul Italia – Turcia, pe Stadio Olimpico din Roma, în Grupa A

Începe oficial EURO 2020. Poți vedea la TV în România meciurile pe canalele PRO și online pe platforma Voyo.

Tenorul italian Andrea Bocelli cântă diseară la ceremonia de deschidere a Campionatului European de Fotbal – EURO 2020 pe Stadio Olimpico din Roma.

Bocelli va cânta aria de Giacomo Puccini „Nessun Dorma”.  Ceremonia o să aibă o paradă aeriană şi un spectacol pirotehnic deasupra Stadionului Olimpic.

Organizatorii au pregătit şi o coregrafie cu 24 de baloane, care simbolizează cele 24 de selecţii naţionale ce participă la turneul final al Campionatului European de Fotbal – EURO 2020.

FAZA GRUPELOR

Vineri, 11 iunie:

Turcia – Italia (ora 22.00 – PRO TV)

Sâmbătă, 12 iunie:

Ţara Galilor – Elveţia (ora 16.00 – PRO TV)

Danemarca – Finlanda (ora 19.00 – PRO TV)

Belgia – Rusia (ora 22.00 – PRO TV)

Duminică, 13 iunie:

Anglia – Croaţia (ora 16.00 – PRO TV)

Austria – Macedonia de Nord (ora 19.00 – PRO TV – Meciul se joacă la București, pe Arena Naţională)

Țările de Jos – Ucraina (ora 22.00 – PRO TV)

Luni, 14 iunie:

Scoţia – Cehia (ora 16.00 – PRO TV)

Polonia – Slovacia (ora 19:00 – PRO TV)

Spania – Suedia (ora 22.00 – PRO TV)

Marţi, 15 iunie:

Ungaria – Portugalia (ora 19.00 – PRO TV)

Franţa – Germania (ora 22.00 – PRO TV)

Miercuri, 16 iunie:

Finlanda – Rusia (ora 16.00 – PRO TV)

Turcia – Ţara Galilor (ora 19.00 – PRO TV)

Italia – Elveţia (ora 22.00 – PRO TV)

Joi, 17 iunie:

Ucraina – Macedonia de Nord (ora 16.00 – PRO TV – Meciul se joacă la București, pe Arena Naţională)

Danemarca – Belgia (ora 19.00 – PRO TV)

Țările de Jos – Austria (ora 22.00 – PRO TV)

Vineri, 18 iunie:

Suedia – Slovacia (ora 16.00 – PRO TV)

Croaţia – Cehia (ora 19.00 – PRO TV)

Anglia – Scoţia (ora 22.00 – PRO TV)

Sâmbătă, 19 iunie:

Ungaria – Franţa (ora 16.00 – PRO TV)

Portugalia – Germania (ora 19.00 – PRO TV)

Spania – Polonia (ora 22.00 – PRO TV)

Duminică, 20 iunie:

Elveţia – Turcia (ora 19.00 – PRO TV sau PRO X)

Italia – Ţara Galilor (ora 19.00 – PRO TV sau PRO X)

Luni, 21 iunie:

Ucraina – Austria (ora 19.00 – PRO TV sau PRO X – Meciul se joacă la București, pe Arena Naţională)

Macedonia de Nord – Țările de Jos (ora 19.00 – PRO TV sau PRO X)

Rusia – Danemarca (ora 22.00 – PRO TV sau PRO X)

Finlanda – Belgia (ora 22.00 – PRO TV sau PRO X)

Marţi, 22 iunie:

Croaţia – Scoţia (ora 22.00 – PRO TV sau PRO X)

Cehia – Anglia (ora 22.00 – PRO TV sau PRO X)

Miercuri, 23 iunie:

Suedia – Polonia (ora 19.00 – PRO TV sau PRO X)

Slovacia – Spania (ora 19.00 – PRO TV sau PRO X)

Portugalia – Franţa (ora 22.00 – PRO TV sau PRO X)

Germania – Ungaria (ora 22.00 – PRO TV sau PRO X)

Pentru partidele care se joacă la aceeași oră nu s-a stabilit încă ce post dintre PRO TV și PRO X va difuza fiecare meci.

OPTIMI

Sâmbătă, 26 iunie:

meciul 1: Locul 2 din Grupa A – Locul 2 din Grupa B (ora 19.00 – PRO TV)

meciul 2: Locul 1 din Grupa A – Locul 2 din Grupa C (ora 22.00 – PRO TV)

Duminică, 27 iunie:

meciul 3: Locul 1 din Grupa C – Locul 3 din Grupa D/E/F (ora 19.00 – PRO TV)

meciul 4: Locul 1 din Grupa B – Locul 3 din Grupa A/D/E/F

Luni, 28 iunie:

meciul 5: Locul 2 din Grupa D – Locul 2 din Grupa E (ora 19.00 – PRO TV)

meciul 6: Locul 1 din Grupa F – Locul 3 din Grupa A/B/C (ora 22.00 – PRO TV – Meciul se joacă la București, pe Arena Națională)

Marți, 29 iunie:

meciul 7: Locul 1 din Grupa D – Locul 2 din Grupa F (ora 19.00 – PRO TV)

meciul 8: Locul 1 din Grupa E – Locul 3 din Grupa A/B/C/D (ora 22.00 – PRO TV)

SFERTURI

Vineri, 2 iulie:

sfert 1: Câștigător meci 6 din Optimi – Câștigător meci 5 din Optimi (ora 19.00 – PRO TV)

sfert 2: Câștigător meci 4 din Optimi – Câștigător meci 2 din Optimi (ora 22.00 – PRO TV)

Sâmbătă, 3 iulie:

sfert 3: Câștigător meci 1 din Optimi – Câștigător meci 3 din Optimi (ora 19.00 – PRO TV)

sfert 4: Câștigător meci 8 din Optimi – Câștigător meci 7 din Optimi (ora 22.00 PRO TV)

SEMIFINALE

Marți, 6 iulie:

Câștigător sfert 1 – Câștigător sfert 2 (ora 22.00 – PRO TV)

Miercuri, 7 iulie:

Câștigător sfert 4 – Câștigător sfert 3 (ora 22.00 – PRO TV)

FINALA

Duminică, 11 iulie:

Câștigător semifinala 1 – Câștigător semifinala 2 (ora 22.00 – PRO TV)

 

FOTO: LCV / Shutterstock.com

Articole similare

Florin Călinescu nu va mai fi în echipa ”Românii au talent”

Florin Călinescu anunță că nu va mai fi în echipa ”Românii au talent”, dar și că renunță la colabora...

Finala EURO 2020: Italia - Anglia

UPDATE: Italia este noua campioană europeană, după ce a învins echipa Angliei cu scorul de 3-2 la lo...

Inna, la Masked Singer România (VIDEO)

Inna va fi la masa detectivilor de la Masked Singer România. Într-o înregistrare postată pe platform...