BUCUREȘTI: A scăzut rata de infectare. Restricțiile ar putea fi ridicate la sfârșitul săptămânii

NEWS, Viral
share

A scăzut rata de infectare în București.

Luni, la ora 10:00, a ajuns la 3,46 la mia de locuitori, potrivit DSP.

Prefectul Capitalei, Alin Stoica, a spus că va convoca Comitetul pentru Situații de Urgență într-o ședință.

Oficialii spun că restricțiile ar putea fi ridicate la finalul săptămânii.

De aproape o lună, în zilele de vineri, sâmbătă și duminică nu mai avem voie afară după ora 20:00, iar magazinele se închid la ora 18.00.

Așa că, dacă măsurile se relaxează, vom intra în case de la ora 22.00 și în week-enduri, iar magazinele se vor închide la ora 21.00.

S-ar putea deschide și sălile de sport. Doar cinematografele, sălile de spectacole și restaurantelerămân închise, pentru că trebuie ca rata de infectare să coboare sub 3 la mie, spune prefectul Alin Stoica.

Articole similare

Cod QR deasupra Catedralei Naționale. Credincioșii pot face acum donații online și prin SMS

Digitalizarea Bisericii Ortodoxe e la înălțime. Trecătorii care ajung în zona Catedralei Naționale v...

ANM: Sâmbătă va ninge în București. De vineri noapte ninge la munte

Vin primele ninsori consistente din acest sezon rece. Din această noapte – va ninge în zonele montan...

S-a deschis stația de metrou Tudor Arghezi. Cum vor circula trenurile

Azi se deschide stația de metrou Tudor Arghezi, de pe Șoseaua Berceni din Capitală.  Sistemul de aut...