[BREAKFAST] Povestea unei renașteri: Cazinoul din Constanța, redeschis după un deceniu

CoolNews, NEWS
share

Mii de oameni au ales să petreacă weekendul trecut în fața unei clădiri-simbol: Cazinoul din Constanța, redeschis recent după o restaurare amplă ce a durat mai bine de zece ani și a costat 40 de milioane de euro. În ultima zi în care accesul a fost gratuit, peste 10.000 de vizitatori au trecut pragul impunătoarei clădiri de pe faleza Mării Negre.

Localnici și turiști deopotrivă au format o coadă impresionantă, de peste 100 de metri, în speranța că vor reuși să admire interiorul spectaculos al cazinoului. Mulți dintre cei prezenți nu aveau rezervare, dar au venit cu speranța că vor putea pătrunde în clădire. Printre ei, și un grup de adolescenți din Iași, aflați în oraș pentru un concurs. „Noi nu avem rezervare, stăm de la ora 11 pentru că ne dorim foarte mult să vedem acest cazino”, a spus una dintre tinere.

În ciuda orelor de așteptare, vizitatorii au fost impresionați de frumusețea interioarelor restaurate. Pentru unii, cazinoul evocă vremuri demult apuse, când bogătașii se adunau la mesele de ruletă și nunțile fastuoase umpleau sala principală.

Momentul de apogeu al zilei a fost concertul susținut de soprana Irina Baianț, care a adus un plus de emoție și rafinament atmosferei deja încărcate de istorie.

Redeschiderea Cazinoului nu a fost doar un eveniment cultural, ci și unul profund simbolic – o dovadă că patrimoniul poate renaște cu răbdare, grijă și respect pentru trecut. Constanța și-a recăpătat o comoară arhitecturală, iar românii – un motiv de mândrie.

sursa foto: Facebook/Primăria Constanța

Articole similare

[BREAKFAST] Ce nume are animalul tău de companie?

Un manuscris vechi de 600 de ani dezvăluie ce nume primeau câinii în Evul Mediu. În plus, află ce „s...

[BREAKFAST] Ce sunt „dinții de dragon” de pe șosele?

Un nou marcaj rutier, supranumit „dinții de dragon”, apare pe drumurile naționale din România. Află ...

[BREAKFAST] Un șofer a intrat cu mașina pe plaja din Vadu și a fost amendat.

Un bărbat de 39 de ani a fost amendat cu 1.000 de lei după ce a intrat cu mașina pe plaja din Vadu, ...