[BREAKFAST] Metodă ingenioasă de furt pe litoralul românesc: Hoții își aleg victimele dintre turiștii care stau la terase

CoolNews, NEWS
share

Una din metodele preferate de hoți, care face sute de victime pe litoralul românesc, este cea cu ziarul. 

Infractorii își aleg victimele dintre turiștii care stau la terase și care își țin obiectele de valoare pe masă (portofel, telefon, chei de mașină, etc). Apoi, încearcă să le distragă atenția cu diverse lucruri de vânzare sau intră pur și simplu într-o discuție. În timpul acesta, plasează, aparent neglijent, un ziar împăturit pe masă, scrie realitatea.net.

La terminarea conversației, hoțul își ia ziarul, dar și obiectul personal al victimei aflat pe masă.

Ulterior, în aglomerație, o asemenea persoană este imposibil de depistat, mai ales că operează în grup și își transmit unii altora bunurile furate.

 

sursa foto: Shutterstock

Articole similare

[BREAKFAST] De ce oamenii foarte relaxați sunt, uneori, cei mai singuri?

Psihologii explică de ce persoanele calme și foarte amabile pot ascunde o singurătate profundă. Comp...

[BREAKFAST] În Elveția poți angaja un clovn care să urmărească pe cineva timp de o săptămână...

Un serviciu inedit din Elveția le permite oamenilor să angajeze un clovn care urmărește o persoană t...

[BREAKFAST] Un bucureștean primește 2.000 de euro despăgubiri după ce a fost mușcat de un șobolan...

Un locuitor din București a câștigat în instanță despăgubiri de 2.000 de euro după ce a fost mușcat ...