Tesla depășește pentru prima dată valoarea de piață a Volskwagen și ajunge la 100 de miliarde de $

Celebrități, CoolNews
share

Compania fondată de Elon Musk, Tesla Inc., a depășit pentru prima oară valoarea de piață a companiei Volskwagen, informează BBC.

Astfel, Tesla valorează acum peste 100 de miliarde de $, ajungând a doua cea mai „de preț” companie de automobile din lume, după Toyota Motors.

Locul trei este ocupat de Volskwagen, cu 76,1 miliarde de dolari.

Deși prețul acțiunilor Tesla s-a dublat în doar 4 luni, compania mai are destul de mult până să treacă peste Toyota (ca valoare de piață), aceasta din urmă fiind estimată la 230 de miliarde de dolari.

Articole similare

„Mulțumim, Elon Musk” – Imn sau Parodie? Cântecul care a aprins internetul

O melodie dedicată lui Elon Musk a devenit rapid un fenomen viral, stârnind reacții împărțite. Intit...

[BREAKFAST] Elon Musk și metoda sa unică de selecție a angajaților

Elon Musk, fondatorul companiilor Tesla și SpaceX, a dezvăluit o metodă simplă, dar eficientă, prin ...

[BREAKFAST] SpaceX vrea să trimită un robot pe Marte până în 2026. Oamenii ar putea urma în 2031...

Elon Musk a confirmat că SpaceX plănuiește să trimită o navă spațială pe Marte până la sfârșitul anu...