Silvio Berlusconi a murit

Celebrități, CoolNews, NEWS
share

Fostul premier al Italiei, Silvio Berlusconi, a încetat din viață azi, într-un spital din Milano, anunță agenția de presă ANSA. Berlusconi, 86 de ani,  suferea de pneumonie și leucemie. Fusese internat în spitalul San Raffaele de vineri pentru îngrijiri medicale, scrie europafm.ro.

Berlusconi  a fost unul dintre cei mai bogați oameni din Italia, cu o avere estimată la 6,4 miliarde de dolari. A fost patronul celui mai mare imperiu media din Italia,  Mediaset, care controlează cele mai mari trei posturi de televiziune private din țară.

În 1993, Berlusconi și-a fondat propriul partid politic, Forza Italia numit după un cântec de fotbal italian. A fost premier al Italiei de trei ori între anii 1994-2011.

În octombrie 2012 a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru fraudă fiscală și i s-a interzis accesul la funcții publice. A făcut doar muncă în folosul comunității pentru că avea 75 de ani.

 

sursa foto: Shutterstock

Articole similare

Ozzy Osbourne – 10 lucruri mai puțin știute despre „Prince of Darkness”

Ozzy Osbourne, legendarul solist al trupei Black Sabbath, a fost mult mai mult decât un simbol al he...

[BREAKFAST] Doi italieni bogați au închiriat un sat întreg pentru nuntă: Monteleone di Spoleto, tran...

Doi italieni cu gusturi extravagante și un buget pe măsură au decis să își unească destinele într-un...

[BREAKFAST] Mai mult decât lumina reflectoarelor: anul în care Daniel Day‑Lewis a devenit ucenic ciz...

La începutul anilor 2000, în timp ce Hollywood‑ul îi număra trofeele, Daniel Day‑Lewis a dispărut br...