[BREAKFAST] „Top Gun: Maverick” a fost desemnat cel mai bun film al anului 2022 de către National Board of Review

CoolNews, Filme, NEWS
share

„Top Gun: Maverick” , regizat de Joseph Kosinski, a fost desemnat cel mai bun film al anului 2022 de National Board of Review.

National Board of Review este o organizație non-profit care analizează filme și este considerată un bun indiciu pentru nominalizările la Oscaruri, potrivit publicației People.

Pelicula, în care Tom Cruise şi-a reluat rolul interpretat în filmul original ,,Top Gun” din 1986, a fost recompensată şi cu premiul pentru cea mai bună imagine.

Top Gun: Maverick a încasat aproape 1,5 miliarde de dolari la box office, pornind de la un buget de doar 170 de milioane de dolari, potrivit The Numbers, scrie Daily Mail.

De asemenea, lungmetrajul a fost primit destul de bine și de critici. Deține un scor de 96% pe agregatorul de recenzii Rotten Tomatoes și 8,4 din 10 pe IMDb.

Articole similare

[BREAKFAST] 22.000 de lei pentru un loc de parcare în fața scării. Povestea duelului absurd dintre d...

Dacă ați crezut că în București e greu să găsești un loc de parcare, ei bine, la Buzău lucrurile au ...

[BREAKFAST] Doi italieni bogați au închiriat un sat întreg pentru nuntă: Monteleone di Spoleto, tran...

Doi italieni cu gusturi extravagante și un buget pe măsură au decis să își unească destinele într-un...

[BREAKFAST] Turnători de bagaje în aeroporturi: cum face EasyJet bani din pasagerii cu bagaj prea ma...

Dacă ai zburat recent cu EasyJet și ai fost oprit pentru că bagajul de mână era „puțin cam mare”, să...