[BREAKFAST] Strategie neobișnuită, dar ingenioasă: un proprietar de restaurant și-a inundat singur localul pentru a-l salva de viitură

CoolNews, NEWS
share

În fața unei viituri iminente, un proprietar de restaurant din Statele Unite a ales o soluție complet neconvențională pentru a-și proteja afacerea: și-a inundat singur restaurantul. Deși pare un gest extrem, decizia a fost una calculată și bazată pe un principiu fizic simplu — egalizarea presiunii apei din interior cu cea din exterior.

Pentru a preveni pătrunderea apei murdare aduse de viitură, proprietarul a decis să umple cu apă interiorul restaurantului până la un nivel apropiat de cel al apei din exterior. Înainte de a face acest lucru, a luat toate măsurile necesare de siguranță: a deconectat echipamentele electrice, panourile de curent și a asigurat spațiul pentru a evita daunele.

Potrivit explicației oferite, prin această strategie, restaurantul devine etanș. Atât timp cât apa nu depășește nivelul de 1,80 metri, clădirea ar trebui să rămână intactă, fără a permite infiltrarea apei contaminate care, de obicei, provoacă daune majore și costuri ridicate de reparație și igienizare.

Dacă planul funcționează, proprietarul ar putea economisi sume considerabile de bani, evitând pagubele adesea devastatoare ale unei inundații. Această abordare atipică ar putea deschide discuții despre metode alternative de protecție în fața dezastrelor naturale, mai ales în zonele vulnerabile.

sursa foto: Shutterstock

Articole similare

[BREAKFAST] Jobul care plătește 50.000 de lire pe an ca să fii… companie de lux

O femeie bogată din Marea Britanie a stârnit valuri online după ce a publicat un anunț de angajare c...

[BREAKFAST] „Nu vreau să muncesc, nu mi-am dat consimțământul să mă nasc”.

Un tânăr de 21 de ani a declanșat o dezbatere virală pe internet după ce a declarat că refuză să mun...

[BREAKFAST] De ce nu te lasă gândurile să dormi? Creierul are un „delay”.

Te bagi în pat rupt de oboseală, dar mintea pornește maratonul: ce-ai uitat azi, ce ai de făcut mâin...