[BREAKFAST] Jocul FIFA 23 va fi ultimul din serie. EA Sports încheie parteneriatul cu FIFA

CoolNews, NEWS, Tech
share

Fifa a cerut dublarea taxei anuale de 150 de milioane de dolari pe care o percepe de la EA pentru a reînnoi contractul, potrivit The New York Times, citat de The Sun.

CEO-ul EA, Andrew Wilson, a considerat că suma este foarte mare, iar la un moment dat a spus și că Fifa nu oferă altceva decât „patru litere pe partea din față a cutiei”. Astfel, EA Sports va produce un joc video de fotbal sub un nou nume: EA Sports FC. Noul joc va prezenta toate cluburile, echipele și stadioanele pe care fanii le iubesc, dar brandingul s-a schimbat și Cupa Mondială sponsorizată de FIFA va fi eliminată din conținut.

Între timp, Fifa va căuta un nou dezvoltator de jocuri, ceea ce va fi o provocare, având în vedere că Premier League și Liga Campionilor au obligații contractuale față de EA Sports.

 

sursa foto: Shutterstock

Articole similare

[BREAKFAST] Melodia vieții tale, în funcție de luna în care te-ai născut – playlistul personalității...

Muzica spune tot ce nu poți exprima în cuvinte – iar melodia vieții tale poate fi mai aproape decât ...

[BREAKFAST] Casieră cu gusturi de milionară: cum a furat o angajată din Shanghai 2,4 milioane de dol...

Într-un caz care pare desprins dintr-un scenariu de film, o femeie de 41 de ani din Shanghai a reuși...

[BREAKFAST] Concursul de arsuri solare din Florida: când durerea aduce glorie și aloe vera pe viață...

În Pahokee, Florida, umorul bizar și tradițiile locale ating un nou nivel în fiecare vară, odată cu ...