[BREAKFAST] Conform unor cercetători din Chicago, o pungă de popcorn pe zi reduce riscul de demență

CoolNews, NEWS
share

O pungă de popcorn pe zi reduce riscul de demență. Asta afirmă cercetătorii din Chicago de la Universitatea Rush care au urmărit 3.300 de adulți timp de șase ani pentru a ajunge la această concluzie.

Aceștia au descoperit că cei care au mâncat mai multe cereale integrale pe zi – cum ar fi floricele de
porumb ușor sărate sau quinoa au înregistrat o reducere a scorurilor lor cognitive. „Într-adevăr, dacă vorbim despre popcorn, vorbim despre un anumit preferat și atunci se pare că ingerarea porumbului, care nu are gluten, prezența unei cantități moderate de sare, dar care, totuși, să exite, să dea gust bun, toate acestea conduc la scăderea hormonului stresului, a cordizolului și în acest fel reușim să oxidăm mai puțin colesterolul și să scadă riscul de demență”, a explicat Lygia Alexandrescu, nutriționist.

„Ne referim la nivelul colesterolului LDL, în cazul vaselor mici, pe vasele mici cerebrale. Doar
senzația de ronțăială, de ceva un pic sărat, gras, dar bogat în grăsimi saturate, toate acestea se pare că ajută la creșterea nivelului de serotonină și la inhibarea hormonului stresului, toate acestea, ducând în
timp, ne referim la cantități mici, bineînțeles, la 3 uncii, cum spune studiul, adică undeva la 90 de
grame, deci nu cantități foarte mari.”

 

sursa foto: Shutterstock

Articole similare

[BREAKFAST] Știați că prima cameră web a fost inventată pentru… cafea?

Prima cameră web din lume a fost creată în 1991 de cercetători de la Universitatea Cambridge, pentru...

[BREAKFAST] Diavolul se îmbracă de la Prada 2, lider în box office cu 77 de milioane $

„Diavolul se îmbracă de la Prada 2” a debutat pe primul loc în box office-ul nord-american, cu 77 de...

[BREAKFAST] Femeile trebuie să iasă cu prietenele la 22 de zile? Mit sau realitate

Este regula celor 22 de zile o necesitate pentru sănătatea mintală sau doar un mit de marketing? Ce ...