[BREAKFAST] Arheologii au descoperit o pictură cu o pizza în ruinele orașului antic Pompei

CoolNews, NEWS
share

O frescă cu ceea ce pare a fi un strămoş al pizzei italiene a fost descoperită pe peretele unei case din oraşul antic Pompei, a anunţat marţi Ministerul italian al Culturii, potrivit Reuters.

Arheologii presupun că pâinea plată descrisă în pictură, alături de o cupă de vin, ar fi putut fi mâncată cu fructe precum rodii sau curmale, sau asezonată cu condimente şi un tip de sos pesto, a precizat Ministerul. Deşi, din punct de vedere tehnic, nu poate fi considerată o pizza, deoarece nu are ingredientele clasice, cum ar fi roşiile şi mozzarella, ceea ce a fost găsit la Pompei „poate fi o rudă îndepărtată a mâncării moderne”, potrivit unui comunicat.

Pompei, distrus de o erupţie a vulcanului Vezuviu în urmă cu aproape 2.000 de ani, se află la aproximativ 23 km de Napoli, patria modernă a pizzei italiene, un aliment protejat de UNESCO. Fresca a fost descoperită în holul unei case care avea ataşată o brutărie, care a fost parţial excavată în secolul al XIX-lea şi unde săpăturile au fost reluate în ianuarie, a precizat Ministerul Culturii.

sursa foto: Shutterstock

Articole similare

Alexia lansează „Una caldă, una rece” – o doză fresh de energie și good vibes

După o serie de piese care i-au consolidat stilul și autenticitatea, Alexia revine cu „Una caldă, un...

[BREAKFAST] „Mi-ai furat tinerețea”: Femeie de 26 de ani își dă fostul soț în judecată pentru... tim...

O femeie de 26 de ani a stârnit controverse internaționale după ce și-a dat în judecată fostul soț, ...

[BREAKFAST] „Buru buru pe Lună”: Povestea stagiarului NASA care a furat roci lunare ca să-și impresi...

Într-unul dintre cele mai bizare cazuri din istoria NASA, Thad Roberts, un tânăr stagiar cu aspirați...