[BREAKFAST] Airbnb oferă 10 milioane de dolari pentru a proiecta și a construi cele mai ciudate case. 100 dintre cele mai creative idei vor primi finanțare.

CoolNews, NEWS
share

Airbnb a anuntat un fond de 10 milioane de dolari pentru cei mai creativi 100 de aplicanti care trimit un proiect complet al construcției unei case ciudate. Ideea a venit o data cu noua categorie a website-ului, imobile de tip OMG de peste tot din lume. Secțiunea este intens folosita de internauti, fiind cautate proprietati din categoria OMG de peste 2.5 milioane de ori de la lansarea din luna iunie 2022.

Banii din competitie acopera costurile constructiei casei, iar ca gazda, dupa calculele oferite de Airbnb, un venit mediu pe an pentru cei de pe platforma care se incadreaza ca OMG a fost de 48.000 dolari. Ideile sunt asteptate pana pe 22 iulie 2022 pe pagina oficiala a fondului de investitii Airbnb. Conditiile de eligibilitate sunt originalitatea, experienta oferita, fezabilitatea proiectului si durabilitatea acestuia.

Din juriu fac parte muza Iris Apfel, arhitectul Koichi Takada si gazda Hotelului Potato, Kristie Wolfe.

 

sursa foto: Shutterstock

Articole similare

[BREAKFAST] Paștele 2025: Masa tradițională, tot mai greu de pus pe masă

Cu mai puțin de o săptămână înainte de Paște, românii resimt din plin efectele scumpirilor. Produsel...

[BREAKFAST] James Corden își extinde luxoasa locuință din Londra, în ciuda plângerilor vecinilor...

James Corden, cunoscutul prezentator TV, a câștigat recent o dispută aprinsă cu vecinii săi, obținân...

[BREAKFAST] Roboții urcă în ring: primul meci de box live între androizi are loc în mai 2025

Ceva din filmele SF prinde viață în realitate: în mai 2025, lumea va asista la primul meci de box tr...